ÇOCUKLARA YAZ OKULU FAYDALI MI ?
VEYSEL ŞİMŞEK tarafindan, 30/12/2015 tarihinde yazildi.

ÇOCUKLARA YAZ OKULU FAYDALI MI?

Yurt dışı yaz okulları, 10 – 17 yaş arası öğrenci gruplarının yaz tatillerini daha aktif ve verimli geçirebilmeleri adına öğrencilere önemli bir imkan sunmaktadır.

Son yıllarda, ebeveynlerin de yaz tatilini başladığı dönemde çocuklarının daha aktif ve verimli geçirebilmeleri adına yurt dışı yaz okulları, en çok tercih edilen programlar arasında yer almaktadır.

Gerçekten yurt dışı yaz okulları öğrenciler için faydalı mı sorusuna cevap verirken her şeyden önce İngilizce dil eğitimi konusunda ihtiyaç duyulan en önemli şeyin özgüven kazanmak olduğu unutulmamalı. Bu nedenle İngilizce dil eğitimini sadece okullarda gösterilen bir ders olmasının dışında, kendi anadilinin konuşulmadığı ortamlarda tüm dünyanın ortak dili olan İngilizce’nin başka insanlarla iletişim kurabilecekleri bir araç olarak görmelerini sağlamak en büyük öncelik olmalıdır. Yurt dışı yaz okulları bu anlamda öğrencilere İngilizce’yi eğlenceli bir aktivite olarak sunmakta ve acaba konuşursam hata yapar mıyım korkusuna çok fazla takılmadan konuşmaları sağlanmaktadır.

Unutmamak gerekir ki çocuklar o yaşlarda çok daha hızlı öğrenme yetisine sahipler. Bu programlar sayesinde farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kuracakları arkadaşlıklar, gezdikleri gördükleri yerler, ilk defa karşılaşacakları kültürler, bu süre zarfında edindikleri bilgiler onların gelişiminde, karakterlerinde önemli bir yere sahip olacaktır. Yurtdışı yaz okullarını bu açıdan da ele almak son derece önemlidir.

Öğrencilerin edindiği kazanımlar sadece yurt dışında geçirecekleri bu program süresince sınırlı kalmayacaktır. Günümüz dünyasında insanların birbirleriyle çok rahat iletişim kurdukları, iletişim araçlarının (özellikle, internet ve sosyal medya vb.) hayatımızda çok fazla var olduğu bir ortamda, 10 – 17 yaş grubu çocuk ve gençlerin internet ve sosyal medyayı daha fazla kullandığını göz önüne alırsak, facebook, Whatsapp, Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanarak yurt dışı yaz okullarında edindikleri arkadaşlıkları, kurdukları dostlukları devam ettirebilmelerini yanı sıra, İngilizcelerini kullanarak pratik yapmaya devam ederler. Böylelikle Yurt dışı yaz okullarında aldıkları eğitimi sürdürebilme imkanına sahip olurlar.

Yurt dışı yaz okulları ile erken yaşlarda uluslararası bir ortamda vakit geçirme alışkanlığı kazanan öğrenciler ileriki yaşamlarında bunu hep faydasını görürler. Yurt dışına seyahat etme deneyi kazanmanın yanı sıra farklı ülkelerden, kültürlerden arkadaşlar edinerek vizyonlarını geliştirme fırsatı bulurlar. En önemlisi Yabancı dil bilmenin önemini yaşayarak öğrenirler.  

Diger Bloglar