• Anasayfa
  • Egitim Turleri
  • ÜNİVERSİTE / MASTER

İngiltere'de Üniversite ve Master Eğitimi :

Zengin içerikli programları, sunduğu geniş imkanları, vizyoner akademik anlayışı ile İngiliz üniversiteleri dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır. Bu üniversiteler kendi özgüvenini kazanmış, sosyal ve kültürel anlamda birikim sahibi bireyler yetiştirerek onları profesyonel hayata hazırlamaktadır.

İngiltere'de lisans eğitimi temelde 3 yıl sürmektedir(Tıp, Diş Hekimliği, Mimarlık gibi bölümler daha uzun sürmektedir), Hazırlık yılı ile birlikte 4 yılda üniversite bitirmek mümkündür.

Lisans dereceleri alınan lisans programına göre BA(Bachelor of Art), BSc (Bachelor of Science), LLB, MB, BEd, BArch, BEng şeklinde adlandırılmaktadır. İngiltere’de Üniversiteler 30000'i aşkın farklı program sunmaktadır. Endüstriyel sektörle olan yakın ilişkileriyle sağladıkları proje ve finansal kaynaklar üniversitelerin materyal ve kadro olarak zenginleşmesine sebep olmaktadır. Üniversitelerin çoğunluğunun her türlü imkana sahip kampüsleri ve yurtları bulunmaktadır. Öğrenci birlikleri üniversite yönetiminde etkin yer almakta ve üye öğrencilerin eğitim dışındaki sosyal aktivitelerinde önemli rol oynamaktadırlar. 

Master eğitimi ile ilgili olarak ; İngiliz eğitim sisteminde öğrencileri ferdi çalışmaya cesaretlendirmek önemlidir. Bu sebeple derslerin bir bölümü genelde sınıf içi ferdi veya grup çalışması şeklinde geçer. Herkesin katılımı sağlanarak daha kalıcı bir öğrenim hedeflenmektedir. İngiliz üniversitelerinin en büyük üstünlüğü zengin kaynak ve araştırma imkanlarıdır. Öğrenciler belli aralıklarla küçük projeler yapmak zorundadır. Bu projeler kütüphane ve İnternetteki kaynaklar kullanılarak yapılır. Bu projeler kişisel veya grup çalışması şeklinde verilebilir. 
Yüksek Lisans derecesi alabilmek bütün derslerden ve de bitirme tezinden en düşük geçme ortalamasını tutturmaya bağlıdır. Master süresi çoğunluk bölüm için 1 yıldır.

Ekonomik Kolejler: İngiltere'de özellikle işletme veya MBA  eğitimi almak isteyenler için Üniversite diploması veren ucuz kolejlerde mevcuttur. Bu kolejlerde başlangıç tarihleri sene içerisinde 4 kezdir. Türkiye'de özel üniversite fiyatına İngiltere'deki bu kolejlerden mezun olabilirsiniz.

İngiltere'de Üniversite ve Master yapan öğrenciler haftada 20 saat (part time) , tatil zamanlarında ise full time çalışma iznine sahip olurlar